VariOr® Dento

DNA diagnostika parodontitid a periimplantitid

Co je test VariOr® Dento?

Test VariOr® Dento umožňuje identifikaci bakterií způsobujících parodontózu ve vzorku sulkální tekutiny. (Podrobný popis testu včetně seznamu detekovaných bakteriií zde.)

gtvariordentoproweb.jpg

Kromě potvrzení diagnózy, umožňují výsledky testu lékaři zvolit nejefektivnější (antibiotickou) léčbu vzhledem k druhu a množství detekovaných bakterií. Je tedy menší riziko, že bude pacient vystavován nepříznivému působení antibiotik opakovaně a po dlouhou dobu.

Bylo prokázáno, že parodontóza má přímou souvislost s řadou systémových onemocnění jako jsou onemocnění cév a srdce, artritida nebo diabetes. Neléčená parodontóza může tedy mít ještě závažnější následky než ztrátu chrupu.

Pro koho je test určen?

Test je určen zejména parodontologům, pro odhalení časných stádií parodontitidy, pro potvrzení diagnózy u rozvinutých parodontitid, pro stanovení dalšího směru léčby a kontrolu jejího průběhu. Test se však uplatňuje i jako předoperační vyšetření před implantologickými, chirurgickými či jinými zákroky (více naleznete zde).

Test lze samozřejmě provést i na základě požadavku pacienta, odběr však musí provést odborník - pokud jste pacient a máte o test zájem, je možné odběrovou sadu Vašemu ošetřujícímu lékaři zaslat.

Hlavní přednosti testu:

  • detekce širokého spektra bakterií bez časově náročné mnohdy neefektivní kultivace
  • včasné odhalení agresivních forem onemocnění
  • vysoká citlivost a robustnost metody - sondy pro jednotlivé druhy bakteriií cíleny na několik různých oblastí genomu
  • poskytuje podklady pro cílenou antimikrobiální léčbu

Jak test VariOr® Dento provést?

  • Stomatolog/parodontolog zdarma objedná odběrovou sadu.
  • Stomatolog/parodontolog podle instrukcí přiložených k setu odebere vzorky a spolu se žádankou je odešle do laboratoře. Odběr probíhá pomocí papírových čepů, které se zasunou do parodontálních chobotů.
  • V laboratoři je test proveden do 5 pracovních dní od doručení vzorku.
  • Laboratorní zpráva je odeslána lékaři (v případě samoplátce spolu s fakturou). Vzor laboratorní zprávy ke stažení zde.

Jak test VariOr® Dento funguje?

Test je založen na molekulárně biologickém průkazu DNA stanovovaných patogenů. Principem testu je reverzní hybridizace značeného PCR produktu se specifickými sondami vázanými na membránu. Podobnější popis naleznete zde.

Kolik test stojí?

Test VariOr® Dento stojí 1 500 vč. DPH (pro diagnózy K052, K053, K055, K056 je možné vykázat test na zdravotní pojišťovnu. V tom případě lékař vyplní žádanku a v průvodce zaškrtne příslušné políčko). Test je k dipozici i ve variantě VariOr® Dento Plus, která umožňuje detekci rozšířeného spektra 11 parodontálních bakterií. Tato variant testu není hrazena z veřejného zdravotního pojistění (cena pro samoplátce: 1 800 Kč vč. DPH). Test VariOr® Dento Plus je možné skombinovat s testem VariOr® GEN a získat tak komplexní přehled o pacientovi, včetně genetických rizik zvyšujících pravděpodobnost dalšího rozvoje onemocnění. Analýzu VariOr® GEN lze provést ze vzorku pro VariOr® Dento Plus, pacient tedy není zatěžován dalším odběrem. Pro kombinaci testů platí zvýhodněná cena 2 500 Kč vč. DPH.

Objednávka odběrových sad zdarma:

Prostředictvím našeho online objednávkového systému.

Telefon: +420 608 636 119, +420 602 156 577

E-mail: 

Konzultační linka pro stomatology i pacienty:

Laboratoř molekulární biologie GEN-TREND s.r.o.
Hůry 149
373 71 Rudolfov

Telefon: +420 608 636 119, +420 602 156 577

E-mail: 

Více informací naleznete v odborné publikaci pro stomatology:
VariOr®Dento test v mikrobiologické diagnostice a kontrole léčení parodontitid a periimplantitid

Doporučení předsedy České parodontologické společnosti.

Další naše produkty v oblasti prevence onemocnění zubů:

VariOr® Gen - stanovení genetických predispozic k parodontitidě

VariOr® Caries - stanovení rizika vzniku zubního kazu u dětí