Metody detekce a jejich vývoj

Jakými metodami vyšetřujeme klíšťata?

V případě vyšetření onemocnění přenášených klíšťaty, volíme detekci nukleových kyselin patogenů pomocí polymerázové řetězové reakce (PCR). Díky specifickým primerům je amplifikován úsek DNA/cDNA patogenu, který je následně vizualizován na agarozovém gelu pomocí UV záření. Tato molekulárně-biologická metoda je dostatečně citlivá a robustní, takže zjištěné výsledky můžeme s klidným svědomím předat zákazníkovi. Při testování používáme pozitivní i negativní kontroly, abychom si byli jisti, že reakce proběhla jak má a výsledek není falešně negativní či falešně pozitivní. Stabilita a množství nukleových kyselin patogenů v těle klíštěte nám spolu s citlivostí PCR umožňují detekci dokonce i v těch klíšťatech, která nebyla před doručením do laboratoře optimálně skladována. Možné je vyšetření i části klíštěte, které bylo při vytahování a manipulaci zákazníkem rozmáčknuto či roztrženo.

Jako firma se snažíme o maximální spokojenost zákazníka. S tím úzce souvisí nejen optimalizace stávajících metodik, ale také vývoj nových testů. Proto zaměstnáváme odborníky z řad molekulárních biologů a parazitologů, kteří si s těmito úkoly poradí. Nebráníme se ani vývoji testů na zakázku.

Výsledky našich testů přinášejí informaci k riziku nákazy po napadení klíštětem. Je-li test pozitivní, je riziko přenosu vysoké, nikoli však 100%. Přenos a průběh infekce ovlivňuje řada dalších faktorů jako délka přisátí, způsob odstranění klíštěte, imunita a zdravotní stav člověka.