Lymeská borelióza 

Lymská, či Lymeská borelióza je onemocnění vyskytující se na severní polokouli, přenášené klíšťaty rodu Ixodes a je způsobeno spirochétami rodu Borrelia.

borelie-popis.jpg

Borélie způsobující onemocnění patří do komplexu 21 blízce příbuzných druhů Borrelia burgdorferi sensu lato a jsou to Borrelia burgdorferi sensu stricto (Severní Amerika a částečně Evropa), Borrelia garinii a Borrelia afzelii (obě se vyskytující v Evropě a Asii). Diskutuje se však i o dalších druzích komplexu, například Borrelia bissettii a Borrelia valaisiana.

Lymeská borelióza je nejčastější onemocnění, které u nás v Evropě klíšťata přenáší. Udává se, že ročně se v Evropě nakazí až 65 000 lidí. Nemoc může proběhnout i asymptomaticky, to se však děje pouze v asi 7% případů. V ostatních případech je to onemocnění nepříjemné, které může mít i trvalé následky. Onemocnění probíhá ve třech fázích. První fáze je typická červenou kruhovou skvrnou, která se šíří do stran (viz obrázek).erythema3.jpg Této skvrně se říká erythema migrans a je přítomna asi u 70-80% pacientů. Přítomnost skvrny může i nemusí být doprovázena horečnatým onemocněním (horečka, únava, bolest hlavy). Během několika týdnů nastává druhá fáze onemocnění. Ve druhé fázi borélie opouští infikovanou kůži a začínají se šířit krevním řečištěm po celém těle. Na kůži se mohou objevovat erythema migrans, nebo fialový uzlíček zvaný boreliový lymfocytom. U 10-15% lidí se vyvine takzvaná neuroborelióza, která způsobí akutní neurologické obtíže. Může to být bolest hlavy, ztuhlost šíje, citlivost na světlo, brnění kůže a končetin, ztráta paměti, špatný spánek, změny nálad. Krom nervové soustavy borélie často postihují klouby, což se projeví bolestí a otoky. Postiženo může být i srdce, kde bakterie způsobují poruchu srdečního rytmu. Po několika měsících nastává třetí fáze onemocnění, která je v podstatě progresí fáze druhé. Dochází ke vzniku trvalých následků, které mohou vést k invaliditě. Například ztráta hybnosti, ztráta některého smyslu. Chronický zánět nervové soustavy vede k migrénám, potížím s rovnováhou, závratím, slabosti končetin, inkontinenci a bolestem zad. Ve vzácných případech může borelióza vyvolat psychiatrické obtíže, jako je úzkost, depersonifikace, derealizace a psychóza (která pak může být špatně diagnostikována jako schizofrenie). Dále dochází k zánětům kloubů a atrofickému postižení kůže acrodermatitis chronica atrophicans.

Borelióza v prvním stádiu je velmi rychle a přesně diagnostikována podle typické červené skvrny na kůži erythema migrans. Problém nastává ve chvíli, kdy pacient tuto skvrnu přehlédne, nebo se skvrna nevytvoří. Borelióze se někdy říká Velký imitátor, protože není-li zachycena hned v prvním stadiu, její příznaky pak odpovídají široké škále různých onemocnění. Proto je často špatně diagnostikována například jako artróza, fibromyalgie, chronický únavový syndrom, nebo lupus. V laboratoři se borelióza testuje z krve pacienta pomocí western blot nebo ELISA metody, kdy se stanovují specifické anti-borelióvé protilátky třídy IgM a IgG.

K úspěšnému vyléčení boreliózy je třeba nasadit vhodná antibiotika co nejdříve po infekci. Nejvhodnější se k tomuto účelu jeví doxycyklin, který je však kontraindikován u těhotných a kojících žen a malých dětí. Jako alternativy lze použít amoxycilin nebo azythromycin.