Objednávka odběrových sad a analýz VariOr Dento


O klíšťatech

Detailní informace o klíšťatech a jimi přenášených nákazách včetně návodu na odstranění klíštěte a rad, jak se před klíštětem chránit najdete na webu 

Klíšťata jsou krevsající parazité napadajaící celou řadu obratlovců, včetně člověka. Kromě toho, že hostitelům sají krev, mohou na ně přanášat řadu i velmi nebezpečných onemocnění. V západní a střední Evropě je takovým významným přenašečem klíště obecné Ixodes ricinus (na obrázku samička).

Tato klíšťata přenášejí tři nejvýznamnější onemocnění člověka: Lymeskou boreliózu, klíšťovou encefalitidu a lidskou granulocytární anaplazmózu (ehrlichiózu).

Lymeská borelioza

Lymeská borelióza je způsobena bakteriemi Borrelia burgdorferi sensu lato. Průběh Lymeské boreliózy může být velmi variabilní jak vzhledem k závažnosti, tak vzhledem k lokalizaci infekce. Nejmírnější formy probíhají zcela bez příznaků, borelioza se ovšem může projěvovat i postižením kůže (erythema migrans, acrodematitis chronica atrophicans), kloubů (arthritida), centrálního nervového systému (meningitida, meningo-encefalitida, encefalitida). Lymeská borelioza je léčitelná antibiotiky, účinná vakcína pro lidi ovšem dosud neexituje. Více informací k průběhu onemocnění naleznete zde. Na přítomnost bakterií způsobujících Lymeskou boreliozu, je možné klíště nechat testovat a podle výsledku případně nasadit preventivně antibiotika - více informací zde.

Klíšťová encefalitida

Toto onemocnění je způsobeno virem klíšťové encefalitidy. Probíhá jako různě závažné onemocnění centrálního nervového systému. Zatímco děti snášejí onemocnění většinou lépe, pro starší pacienty jsou typické těžší formy onemocnění. V nejzávažnějších případech může onemocnění zahrnovat i bezvědomí, (v některých případech i trvalé) ochrnutí některých částí těla. Nejúčinnější prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování. Více informací k průběhu onemocnění naleznete zde. Na přítomnost viru klíšťové cenfalitidy, je možné klíště nechat testovat - více informací zde. Protože jsou prvotní příznaky onemocnění nespecifické (chřipkovité) může být informace o nedávném přisátí infikovaného klíštěte důležitým vodítkem pro lékaře při stanovení diagnózy.

Lidská granulocytární anaplazmóza (ehrlichióza)

Toto onemocnění je způsobeno bakterií Anaplasma phagocytophilum (dříve Ehrlichia phagocytophila). Je sice méně časté. než 2 předchozí, ale neléčené může mít obdbobně vážné následky (zvláště pak u lidí s podlomeným imunitním systémem. Onemocnění většinou probíhá opět jako infekce centrálního nervového systému. Onemocnění je léčitelné antibiotiky. Více informací k průběhu onemocnění naleznete zde. Na přítomnost bakterií způsobujících anaplazmózu, je možné klíště nechat testovat a podle výsledku případně nasadit preventivně antibiotika - více informací zde.

SamiceVEppineOrezKlistata_N F M